sport=életmód

Lássuk csak, mi kerüljön az asztalunkra azaz mit egyen aki sportol? Ép testben ép lélek, kezdjük itt és már induljon a reggeled a sport és az egészséges életmód szem előtt tartásával.

Nem, nem kell úgy reggelizned, mint egy király, a terülj-terülj asztalkám azért csak a mesében hangzik jól, a valóságban inkább tervezetten kezd a napi étkezésed. Mivel minden nap sportolsz, de legalábbis heti öt alkalommal, amiben biztosan van futás, fallabda, spinning, hot iron, úszás, kerékpározás szóval a sportágak széles skálája, ezért az étkezést is ehhez igazítjuk.

Ha tehát kirobbanó energiára és még hosszútávon is van rá szükséged, mint a fallabda vagy futás esetén, lassan felszívódó szénhidrátot fogyassz napközben, tejtermékkel.

Lefordítva ezt étkezésre, indítsd a napodat tejben áztatott müzlivel, amibe banánkarikákat, körtét, almát teszel, szórd meg fahéjjal és csepegtess bele mézet. Ez a reggeli energiabomba garantálja, hogy a nap folyamán feltöltődjenek az energiaraktáraid, amelyekből nyeri majd a szervezeted a délutáni/ kora esti edzéshez az erőt. Jöhet még egy adag tejeskávé (azaz 1 dl kávé tejjel felöntve, vagy pici mézzel ízesítsd vagy próbálkozz megszokni az ízét…) Akár szójatejjel is felöntheted a kávét!

Ha még bírod, egy pohár (2 dl) gyümölcslé is jöhet zárásként, de csak 50%-ban hígított, amit a 100%-os gyümölcsleves flakonból oldasz meg.

Induljon a nap, munka, tanulás, majd délelőtt úgy 10 óra felé jöhet az újabb adag fehérje, hiszen izmot növelünk, emlékszel a korábbi cikkre ugye? Visszük be az aminosavakat, mert már jól tudod, az erőt az izomból fogod nyerni…tehát izomépítés kell, annak az alapja pedig a fehérje, mégpedig a jó minőségű (minden esszenciális aminosavat tartalmazó) fehérje bevitele.

Magas fehérjetartalmú ételek, nyersanyagok

Tehát jöhet a délelőtti joghurt, persze a natúr változat amibe nincs cukor, de értékes Bifidus Essensis igen. Te magad szeled bele a kivit, almát, amit csak szeretnél. Szórj bele (ezt megteheted a reggeli müzlidnél is) búzakorpát. Tudom, nem tűnik soknak, de jön majd úgy fél egy tájban az ebéd…ha nagyon éhes maradnál a joghurttól (ami lehet krémtúró, sajtos szendvics jó minőségű felvágottal, a lényeg legyen fehérjebeviteled) egy alma vagy bármilyen gyümölcs jöhet még.

Ebédre a szokás főtt ételeidet válaszd, legyen benne hús (fehérje ismét) zöldség (például köret, vagy saláta formájában) és például rizs, burgonya. A tésztával óvatosan bánj, mert bár szénhidrát, de a liszt benne (hiába a teljes kiőrlésű változat) gyorsan felszívódik, s mire az edzésre érsz elfogy az energia..A zöldségek fontos vitamin és ásványianyag források és a vízpótlásban van szerepük, valamint rostokat tartalmaznak, amelyek emésztése lassú. Az emésztés pedig energiatermeléssel jár. Ezért szükséges minél több az eredeti (nyers) állapothoz közeli (kevésbé feldolgozott) ételt fogyasztani, mint például a gyümölcsök, zöldségek, párolt ételek, hogy energiához juss, és adagolva egész nap.

Ha pékárut eszel, vagy pizzát, vagy csokit, azonnal energiához jut a szervezeted, de a magas feldolgozottsági fokuk miatt gyorsan megemészted és már el is fogyott az energiád. Nem is beszélve a feleslegesen bevitt többletcukorról. Mert hogy ne feledd, az inzulin (ami a szénhidrátokat bontja le) glükózzá azaz cukorrá azaz energiává alakítja a bevitt táplálékot. A felesleget pedig tárolja: májban, izomrostok között zsír formájában… Abból pedig kinyerni energiát nem egyszerű folyamat. Inkább tervezd meg az étkezésed előre!

Tudom, ez állandó gondoskodást, feladatot jelent, de hidd el, megszokod és akkor már rutinból jön és nem is lesz annyira megterhelő. 🙂

Az ebéd után jöhet úgy délután 3-5 óra között még egy kisebb étkezés, ami lehet egy kőrözöttes vagy felvágottas szendvics, amire szelsz retket, uborkát és megeszel hozzá egy almát.

Edzés előtt, munka után már óvatosan fogyassz,  mértékkel, ne lötyögjön semmi a gyomrodban futás, edzés közben, s a szervezeted ne az emésztéssel foglalkozzon az edzés alatt..