Október második fele és nyarat idéző meleg, kellemes őszi időjárás. Épp megfelelő ahhoz, hogy megnézzük, mi van a falakon túl. Lépjünk hát át rajta!
Mi fogad, ha átlépsz a félelmeid, hitetlenséged táplálta falakon túl? S egyáltalán hogyan lehet átlépni olyan falakon, amelyek kézzel nem foghatók, de mégis sziklaszilárdak Benned, s gátolják továbbfejlődésedet utadon? Jó kérdés.
A kulcs a sikerhez az, hogy külső lépésekkel megoldhatod ezt, kívül kell cselekedned ahhoz, hogy belül is továbbléphess, s ez a tetted oldja majd fel a belső feszültségeket, félelmeket sikerekké, tudássá, tapasztalattá. S azok már nem falak, hanem az erősségeid.
Így lehet a nehézségekből erőt kovácsolni, mert mindig ott leszel a legerősebb, ahol a leggyengébbnek véled magad. Miért s hogyan lehetséges ez? Mert a sport arra ösztönöz, hogy kitarts, hogy megoldj, hogy az erősségeiden dolgozz szüntelen edzéssel, odafigyeléssel. S akkor majd szinte észrevétlenül a gyengeségeid átváltoznak erősségé. Erre valók az edzések. A gyenge oldalunkat edzünk, a belső lelki és fizikai hiányosságainkat csökkentjük. Azokat hozzuk előtérbe, azokra figyelünk, s ezzel a „gyengeségek fejlesztésével”, figyelemmel, megszüntetjük azokat, mi uraljuk majd őket. S egy idő után nem a gyengeségek tartanak szorításban bennünket többé.
A Balaton-part most is, mint mindig ideális helyszíne a futóedzésnek. Friss vízpárával teli, oxigéndús levegő, ismét rövidnadrágos-trikós edzés következhet, köszönhetően a hihetetlen 20-22 Celsius fok feletti hőmérsékletnek.
Ez a hangulatunkat is lendületet ad, a megszokott bemelegítő gyakorlatsor után a lovak közé csapunk és már indulunk a 10 km-es edzésre.
Az első másfél-két kilométer még bemelegítő szakasz (warm up), amikor kocogunk, s hagyunk időt az izmainknak, tüdőnknek és nem utolsó sorban gondolataiknak is, hogy teljes egészében a sportra koncentráljunk. Számtalanszor elhangzott már, az edzés az edzés, nem itt írjuk meg az életrajzunkat fejben, az edzés minősége és edzésként való haszna akkor lesz teljes, ha a legtöbb időt valóban fejben is és nem csak fizikailag ott töltjük, azaz edzünk és semmi más!
Ez nem könnyű, nagyon nehéz nem gondolkodni, talán a világ egyik legnehezebb dolga semmire sem gondolni, csak futni. Adjunk időt magunknak, de a negyedik-ötödik kilométernél már tiszta fej az ideális. S akkor jöhet a munka.
Elérve az árnyas parti utat, a természet ezernyi őszi színkavalkádja, s illata is segít elérni a sokat emlegetett flow, úszás élményt. Amikor benne vagy a tájban, a feladatban, s mégsem.
Az edzést éhgyomorra kezdtem, lévén reggeli az időpont, így előtte étkezni nem lehetett. Mindössze a szokásos tejeskávé az üzemanyag, ami az első 5-6 kilométerig semmilyen hátrányt nem okozott.
Ez után jött a feladat, a korábban említett falak leküzdése, gyengeségeink erősségé alakítása. Ami nem csak abban nyilvánult meg, hogy a korábban elkerült félelmetes erdei ösvényen átfutsz, megteszed azt a távot, amit korábban csak távolról szemléltél, mondván: Te erre úgysem vagy képes.
Most azonban egy határozott lépés, és beleveted magad abba, amiről korábban azt gondoltad, ez neked úgy sem sikerülhet. Látod, a gondolataid a legnagyobb falaid! S egyben lásd be, a legnagyobb segítőid is!
A visszaúton éreztem, ahogy másodpercek alatt elnehezül a combizmom, az egész testem egyfajta zsibbadás-érzés lesz úrrá, lábaim, mintha betonból lennének, mi ez? A glikogén raktárak kiürülése, mely úgy jelentkezik, hogy tejsav áramlik az izmokba, mely fájdalmas, elnehezülő láb érzetével jár. Szervezeted átlép az anaerob üzemmódba, elfogynak a gyorsan energiává alakítható cukrok (szénhidrátok) és a szervezeted a zsír- és fehérjeraktáraidhoz nyúl energiáért.
Megoldás? Zsír van- testzsírszázalék 23, fehérje azaz izom van, a levegőt veszed, tehát a futáshoz, sporthoz szükséges minden tényező rendelkezésre áll. Csak másból, mint eddig megszoktad, s ezek felhasználása más tünetekkel járnak. Ennyi.
Ezért vannak az edzések…A hosszútávfutás során meg kell tanulni ezen a szinten dolgoztatni a szervezetedet, elfogadni jelzéseit s a szokatlan test-érzetek ellenére is továbbedzeni. Mert zsír valószínűleg elegendő rendelkezésedre áll (testzsír-százalékod ad képet erről) s izomzatod is van, ami pedig jól tudod, alapvetően fehérjéből áll. Levegőt is veszel, tehát az oxigént is bejuttatod, így minden adott, csak szokni kell. s szüntelen edzéssel fejleszteni. Tehát a futási energiához (mozgási energiához, a szervezeted működéséhez) szükséges energiabázis, jelen esetben a zsírok, fehérjék rendelkezésedre állnak + oxigént is juttatsz be légzéssel ez égetéshez. Most nem csokival laksz jól, hanem kevés olajon készített tojásrántottával.
A 10 kilométeres edzés egy eddig átléphetetlen falat bontott le, egy korábbi gyengeséget erősséggé alakított. Ahhoz, hogy átlépd a falaidat, először meg kell tapasztalnod milyen, ha nekiütközöl. A sportolói éned meghozza neked a sorsmegoldó kitartást, hitet. A sport a lélek sportja is.
Persze nem egy edzéssel leszel tapasztalt anaerob futó, nem megy azonnal a megszokottól eltérő energiák aktivizálása, de megtetted az első lépést. Nem baj, ha bele-belesétálsz még, mert szokatlan az izmaidban szétáradó fura fájdalom (tejsav okozta), furcsa, hogy másként kell adagolni a levegőt. Ám ezek a tünetek szükséges velejárói ennek a munkának.
Emlékszel, a kezdetekben a sípcsontban érzett fájdalom is furcsa volt, amikor az első futólépéseidet tetted. Aztán ahogy erősödtek futóizmaid, eltűnt ez a fájdalom.. Bízz magadban és a fejlődésed következő lépcsőfokára való fellépéskor legyél tudatában, hogy ez is egy folyamat, átlépni a falakat!
No Comments Yet