Lépnem kell, menni kell tovább. Január vége, fagyos reggelek, napsütéses nappalok, ködös délutánok. Hóban, fagyban, madárdalos délelőttön minden megtett kilométer a javadra válik, feltölt energiával. elindít utadon. A holnap épp most kezdődik el.
Alig hihető, hiszen a Szilveszteri záró-kezdő verseny még élénken él az elmémben, miközben négy kemény hét a hátam mögött, sok lefutott kilométer a lábaimban.
Az idei évben edzéstervet módosítottam s aszerint készülök a tavaszi szezonra.
Ha újrakezdő vagy a sportban, vagy az eddigiek alapján nem fejlődtél eléggé, esetleg meguntad a korábbi tevékenységedet, akkor építs fel egy új edzéstervet.
Idő- és energiarabló olyasmivel tölteni az idődet ami nem visz előre
A munka és a család mellett legtöbbünknek komoly tervezést igényel a sportra fordítható idő életmódba való beépítése, ezért célszerűségből válasszuk a kombinált edzésnapokat. Azaz reggel vagy délelőtt végezzünk egy adott mozgásformát majd este vagy délután egy másik sportot űzzünk.
Az ilyen duplázós napok ugyan megerőltetőek, de időtakarékosak, a felszabaduló heti napon pedig végezhetünk odahaza saját-súlyos edzéseket, vagy kettlebel, illetőleg súlyzós tréningeket.
Az anyagiak is közrejátszanak, emiatt hangsúlyozottan ajánlom a futást a szabadban vagy a kerékpározást.
Lábtípushoz vásárolt futócipő a futáshoz, egy átlagos kerékpár a bringázáshoz megteszi, pénztárcakímélő megoldás sportoláshoz.
Idén télen – kihasználva a napsütéses, sokszor 10 C fok feletti hőmérsékletet, kellően beöltözve, gond nélkül lehetett tekerni a szabadban. Megszokás kérdése, hogy akár decemberben is bringázzunk kint.
A futásnál pedig különösen kedvező a téli időszak, mivel amúgy is gyorsan bemelegszünk a mozgáshőtől, kifejezetten jól jön a kinti hideg. Az érzékenyebbek használjanak szájmaszkot, a jeges levegő nem tesz jót a toroknak, manduláknak. De mindezekkel együttvéve a friss, tiszta téli levegő ideális edzőidőszak a futónak.
Aki teheti hetente járjon szaunába, kiválóan edzi az érfalakat, szívet a magas hőfok váltogatása a hideggel.
Szauna 1×1: nagyjából másfél órát szánjuk rá a pihenőidőkkel együtt. Forgóban, felváltva, 20 perces időközökkel üljünk be a finn-szaunába, infrába s a gőzbe.
Felfrissülésként elsőként jégkásával masszírozzuk végig a felhevült testet, majd állunk a langyos, vagy ha bírjuk, a hideg vizes zuhany alá.
Ma már számos okostelefonos applikáció áll rendelkezésünkre a fejlődésünk nyomon-követésére, de megtehetjük ezt akkor is, ha egy egyszerű futóórát és pulzusövet használunk. Jegyezzük fel az adatokat, hogy figyelemmel követhessük a változásokat.
Ne feledd, olyan célokat, eredményeket tűzz ki, amelyek bár a komfortzónádon átlépve érhető el, de nem görcsösen, hanem könnyedén.
Amint az edzések hatására fejlődik a szervezeted, a szíved, a keringési rendszered, a tüdőkapacitásod, izomtömeged, úgy lesz könnyebb minden nap teljesíteni a kitűzött célodat. Hiszen a holnap ma kezdődik el.