A fizikai aktivitás elkezdése sokszor banális dolgok miatt marad vissza és felejtődik el, érdemes fontolóra venni néhány alaptézist, mély levegőt venni és bátran belevágni az új kalandba, az egészséges életmódba
Aki az egészséges életmódot tűzi ki életcélnak nagy fába vágja a fejszéjét, mivel a tiszta és ellenőrizhető forrású élelmiszereken kívül az aktív mozgás is szerves része e programnak. Legtöbben egy-egy betegség hatására kezdenek életmódváltásba, a túlsúly egyik ilyen tényező, mely életvezetési módosításokra sarkall bennünket. Igen ám, a szándék jó, viszont az ízületeink, ínszalagok, izomzat s persze a szív-tüdő egészségi állapota az első lépéseknél egy alacsony szinten van, vagyis nagyon nyöszörgősre sikerülhet az első séta-lépés is.
Talán a legfontosabb a tüdő egészsége, mivel levegőt venni igencsak szükséges lesz, séta, futás-kocogás, túrázás, mindegyikhez és a napi léthez is ez az első, amit rendbe ajánlott tennünk. A rendszeres aktív mozgás hatására fokozatosan csökken a testsúlyunk, a zsírdepók kiürülnek, izomzatot építünk, így egyre nagyobb távolságot és több időt fogunk tudni mozgással tölteni. Igen ám, viszont a légzés tempója és mélysége nem feltétlenül változik arányosan a szervezetünk egészségének változásával.
A futóknak már az első lépéseknél ajánlják az edzők, csatlakozzanak egy jóga-pilátes csoporthoz. Mégpedig a légzés edzéséhez…Legtöbbünk felületesen veszi a levegőt, így nem jut elegendő mennyiség be a tüdőbe, ami az égést biztosítja, akárcsak a fizikában megtanultak szerint a „kinti” világban is működik. Ráadásul a felületes belégzés felületes kilégzést is jelent. Kifelé irányba a CO2-vel telített elhasznált levegőt kell kifújnunk, minél többet.
Leggyakrabban amiatt áll le valaki a futással, sétával, mert elfogy a levegője, illetve elfárad. Nem fizikai fáradtság miatt, hanem a nem megfelelő légvétel miatt fárad ki idő előtt. Így a helyes és naponta fejlesztett légzés illetve magára a légvételre való koncentrálás alapvető fontosságú, legyen szó napi tevékenységről vagy sportolásról. Levegővétel nélkül nincs élet. Tehát az egészséges életmódot érdemes itt kezdeni, ezen a ponton, párhuzamosan az izomzat fejlesztésével és a tiszta „clean” étkezés bevezetésével.
A legújabb kutatások alapján a széndioxid nem ellenségünk, a WIMHOF légzésterápia felügyelet melletti gyakorlással ajánlja a minél hosszabb ideig történő légzés-visszatartást. Ez 15 mp és akár 2-3 perc is lehet. Ilyenkor feldúsul a CO2 a vérünkben és ezáltal a szervezetünk hatékonyabban használja fel az oxigént. Az emelkedett széndioxid szint a vérben növeli az oxigénellátást a szervezetben és javítja a vérkeringést is.
Legtöbbször a lépés és futás dinamikájához automatikusan hozzáidomul a légzés is, ám ez a gyakorlatban tudatos rásegítéssel működik. A jóga, amikor tudatosan számoljuk a ki és belégzést valamint a légvétel bent-tartását nagyban edzi a légzésre való koncentrációnkat. Minél jobban kihasználjuk a tüdőkapacitásunkat, mély alhasi légzéssel és lassú mellkas-emelkedéssel, annál hatékonyabb lesz az aktív mozgásterápiánk is.