A statikus és dinamikus azaz mozdulatlan és mozgásban levő nyújtógyakorlat többségét jól ismerik a sportolók, megfelelő alkalmazásukhoz alapvető anatómiai ismeretekre az emberi test vonatkozásában szükség van
Az edzés előtti bemelegítésnél az izomzatot, beleértve az inakat, izomrostokat, vérkeringést és magukat a vérereket készítjük fel a megszokott napközbenitől eltérő, erőteljesebb igénybevételre. A bemelegítő nyújtás emiatt mindig dinamikus azaz mozgással jár együtt. Ilyen bemelegítő nyújtás a sétálás vagy helyben-járás is. Minden egyes gyakorlattal fejben azaz szellemileg is felkészítjük testünket a sportolással töltendő időre, növeljük a koncentrációt az adott feladatra, emeljük a pulzusszámot fokozatosan, nehogy a hirtelen terhelés hátrányosan érintse a szervezetet, a szívet, a tüdőt, a keringési rendszert.
Statikus nyújtógyakorlatok edzés végére
Alapvető szabályként a megjelenő izzadtságcseppek vagy a kipirosodott arc, vagy a kimelegedés jelzi a szervezetünk bemelegített állapotát, amikor már nem 70-90 a pulzus értéke hanem 100 fölé emelkedik és a légvételünk is szaporább. Ez időben nagyjából 3-5 percet vesz igénybe, fejtől lábig melegítjük be izmainkat az edzéshez, tehát vállkörzés, csípődöntés, kitörések, guggolások.
A bemelegített testtel végzett sportolás megelőzi az izomszakadást, jobb edzéseredményt hoz, jobb hangulattal végezzük a mozgást. Az edzésidő végén is nyújtás következik, ez azonban már nem dinamikus, hanem statikus azaz állunk, és a megrövidült izomrostokat nyújtjuk meg. Nyújtózkodunk karokkal előre, felfelé, nyújtjuk a lábainkat, a gerinc menti izomzatot, miközben a pulzusértékek is visszaállnak a nyugalmi szintre és lassul a szívverésünk, ezáltal pedig a vér áramlása is, így megnyugszik szervezetünk az igénybevétel után.
Jót tesz a hengerezés, amikor durvább felületű hengeren átgördítve combunkat, fenékizmainkat, hátunkat megnyújtjuk izmainkat, fellazítjuk a letapadt rostokat. Masszőr segítségével is megtehetjük ezt, a szaunában való ellazulás is jót tesz, vagy a néhány könnyed úszáshossz megtétele is.
Az elő-és utó-nyújtás kihagyása hamar megmutatkozik az edzések rosszabb minőségében, az idő előtti kifáradásban, a lesérülésekben, így inkább szánjuk rá a 2x 3-5 percet. Ajánlott havonta vagy kéthavonta szakember segítségét kérni és teljes testmasszázst igénybe venni, amely alatt a masszőr fellazítja kémiai szerekkel – krémekkel – és mechanikusan is az igény-bevett izomzatunkat.