landscape-1453321357-bldjw-042709-091Lépjünk a következő lépcsőfokra, ám előbb a mérlegre. Átnézzük, a belső motivációk mellet mivel növelhetjük esélyünket új életmódunk kialakításához és fenntartásához.

 

Trükkökhöz folyamodunk, miért is ne használnánk ki a modern tudomány vívmányait céljaink eléréséhez. Lehet a sárgarépát késsel is vékony csíkokra vágni, avagy egy mozdulattal beledobjuk az elektromos aprítógépbe..

Számos módja van annak, hogy természetes úton emeljük meg a belső energiáinkat, amelyek aztán majd fokozhatók a mozgással, sporttal.

Két csoportra osztjuk ezeket a „doppingszereket”, élelmiszerekre és étrend-kiegészítőkre. Kezdjük ez utóbbival.

tablettaA napot ezekkel indítsuk el, feltételezve azt, hogy heti 3-5 alkalommal a szokásos napi munkábamenés-boltbajárás-szomszédoláson túlmenően sportolunk is, tehát célirányos, speciális mozgást végzünk alkalmanként minimálisan 60 percen át, dinamikus tempóban.

  • futunk
  • kerékpározunk (teremben, vagy terepen)
  • teremdezésekre járunk (Crossfit, BodyArt, Intervall, stb)
  • úszunk
  • fallabda, tenisz, foci stb

C-vitamin-1000 mg, bioflavonoidokkal kiegészítve, nyújtott felszívódású (csipkebogyó kivonattal, homoktövis-kivonattal, stb)

Multivitamin: minden mikro-és makróelem + alapvitamin benne van, általában 100%-os napi mennyiségben

csak panaszok esetén szedjük a továbbiakat:

B-vitaminkomplex

Magnézium-Calcium-Zink: a hármas hatás együtt egy tablettában

Szükség lehet még ezekre is:

Kopások, húzódások esetén: MSM és Proenzi hatóanyagokú tablettára (csak kúraszerű szedés, nem általánosan)

E-vitamin, Halolaj-kapszula: a szabadgyökök megkötése, agyi működésünk serkentése, szívvédő, vitaminok felszívódását elősegítő (zsírban oldódóak pl A-vitamin)

Vas-komplex:  nőknek időszakosan ajánlott szedni, növeli az erőnlétet, csökkenti a vérveszteség okozta fáradékonyságot (főképp, ha a táplálkozásunk hiányossága miatt nem jut illetve nem termelődik elegendő vas a szervezetünkbe)

Menjünk tovább, jöhetnek az élelmiszerekben rejlő motivációk,

Almaecetes vagy citromos víz reggel, beindítja az anyagcserédet

a fűszerek és egyéb élelmiszerek:

Fahéj: idegi stimuláns, már az illatától is nyugodtabbak vagyunk, szórjuk meg vele a felkockázott gyümölcsöt (alma, körte, szilva, stb), vagy tegyünk keveset a joghurtba, reggeli kakaóba, kávéba

Gyömbér: a legelterjedtebb és hatásos fűszer, reszelve tegyük teába, limonádéba és kortyoljuk el napközben. Erősíti az immunrendszerünket, illóolaja révén megküzd a fertőzésekkel is (megfázás, torokgyulladás, stb)

Mentalevél: teába, üdítőbe tegyük, frissíti nem csak a leheletünket, de egész szervezetünkre hat

Méz: cukor helyett édesítésre, a benne levő enzimek természetes immunerősítők. édesítőereje miatt lényegesen kevesebb mennyiséget használunk fel, mint például cukorból

Almaecet, citrom: pár csepp valamelyikből felelés után egy pohárnyi vízbe, ezzel indítva a napodat. Felpörgeti az anyagcserét (tisztíja a vastagbelet), immunerősítő. Az almaecetet használd leveles-saláták ízesítésére is, a citromot halételek elkészítéséhez. A citromlével ízesített víz megfelelő az edzéseken a frissítéseidhez is.

Zöldség és gyümölcs

Alma: legyen a napi étkezés része legalább egy darab alma. Emlékszel az iskolás évekre? Anyuka a szalámis zsemle mellé mindig tett az iskolatáskádba almát is..jó szokás volt, térj ehhez vissza felnőttkorodban is!

Szilva, körte, szőlő, stb, idénygyümölcsök: fogyassz naponta egy-két félét, rostokat szolgáltatnak a szervezetednek, melyek az emésztésben fontos szerephez jutnak, valamint folyadékpótlók és vitaminszükségletünk egy részét is fedezik

Zöldségek: sárgarépa, brokkoli, káposzta, paradicsom, stb, készíts salátát a főételeid mellé. Öntetnek almaecetet, vagy citromlét, olívaolajat, fűszereket, balzsamecetet, stb használj, csak kevés majonézt, helyette ízesítsd a naturjoghurtot-tejfölt kaporral, piros fűszerpaprikával stb és ezzel öntsd le a reszelt-darabolt zöldségeket.

Élelmiszerek, ételek:

Tojás, hal, húsfélék: alapvető fehérjeforrásaink

Tejtermékek, sajt, joghurt, stb: nem csak fehérjeforrások, de zsírtartalmuk is jelentős, vegyük ezt figyelembe az étrendünk megtervezésénél. Tehát a joghurt fehérje és zsiradék együtt!

Emlékeztető: 55-60% szénhidrát-25-30%zsír-10-15%fehérje az ideális összetétel-aránya az étkezéseinknek /nap!

Az egyéni szükségletedet több módszer alapján tudod meghatározni, ehhez tudnod kell az

  • alapanyagcsere-számodat BMR
  • napi kalória-számodat (alapanyagcsere-szám + napi aktivitás összessége)

Anyagcsere-kalkulátorok

  • hiány és többletek megítélése (jelenleg miből van több illetve kevesebb,  elemezni szükséges az étrendedet például dietetikussal, teljes állapotfelmérés pl. Sportorvosnál)

Dió, mandula, lenmag, szezámmag, egyéb magok: esszenciális olajokat tartalmaznak, étkezések között kis mennyiségben ajánlott nassolnivalók, gyors éhségűzők, rostok, vitamin- és mikroelemforrások

 

A felsorolást folytathatnánk, ezek lehetőleg iktasd be, persze megfelelő arányban, a mindennapjaidba. Ahhoz, hogy hatékony legyen a sportolás, hogy a kiválasztott mozgásformában a lehető legjobb eredményt érd el, az elfogyasztott élelmiszereknek, étrend-kiegészítőknek jelentős szerepük van.

Az eredményes sport, a hatékony mozgás együtt jár a jól átgondolt, tudatos és egészséges étkezéssel

Így lesz teljes az egészséges életmód: mozgás és étkezés együttesen éri el a kívánt eredményt.

musicMozdul hát a láb, megértettük, mozgásba kell lendülnünk. Tele a has is, átrendezzük a kamrapolcot, ám a tudat, az még hátra van ….ott dől el igazából minden. Ez lesz a következő lépcsőfokunk a mentális tréning.