A gyakorlás a megoldás kulcsa ahhoz, hogy berögzüljön és megszokottá váljon mindaz, amit életünkbe beépíteni szeretnénk. Tudósok kimutatták kísérleteikkel, legalább 14 napon keresztüli újra s újra megtett cselekvés az, ami eredményt tud hozni

 

Az újévi fogadalmak idejét múltak mára, valójában a Karácsonyi ünnepek elmúltával tudunk leginkább ráállni egy tudatosabb, egészségmegőrző, prevenciós életmódra. A töméntelen étel- és italkínálat után jólesik a friss levegőn való séta, kocogás, túrázás. A gyomor túlzott terhelése, a megszokottól jóval több étel fogyasztása hamar máj- és epebántalmakhoz vezet, amit friss citromos vízzel vagy sétával tudunk orvosolni.

Sokan ilyenkor fogadják meg, most aztán tényleg belevágnak a sportos életmódba. A Balaton partján vagy közelében élve valóban szerencsés földrajzi helyzet adódik a napi szabadban való mozgásra is, miközben gyönyörű tájat látunk magunk körül.

Az otthonunkban végzett saját-testsúlyos gyakorlatok, akár kézi súlyzóval is, hatékony átmozgatást tesznek lehetővé kényelmes és persze gazdaságos módon. A lényeg a rendszerességben és következetességben rejlik. A néhány hét után beköszöntő unalom a kezdeti lelkesedést hamar tönkreteheti, ám ilyenkor bevethetünk néhány tippet, amivel fent tudjuk tartani a motivációnkat és továbbra is sportolni tudunk. Ilyen ösztönzés az, amikor barátokat, ismerősöket hívunk, és együtt mozgunk, sétáltatjuk a kutyust, vagy túrázunk.

Szintén jó módszer a sportágak változatos űzése, egyik alkalommal kocogunk, majd sétálunk, az otthon végzett gyakorlatok esetében is tudunk súlyzót használni, majd jógázni, megint másik alkalommal dinamikusabb gyakorlatsort végezni. A zene is sokat segít, átlendít azon, amikor a testünk megállj sugalmaz. Ne feledjük el, miért is álltunk neki a sportlásnak, az szintén motivál bennünket a folytatáshoz. Kerékpározni akár görgőre állított bicajon a pincében is tudunk, spinningkerékpárt szintén beszerezhetünk és odahaza, ritmikus zenére tudunk 30-60 percet tekerni. Ki sem kell mozdulnunk, mégis mozgunk, ami a szellemi leépülést is megelőzi, szintén kutatástok bizonyítják ezt.

A 14 napos ismétlés aztán már egyfajta megszokást eredményez, amikor is már tudat alatt jön a sportruhába öltözés és a sportcipő felhúzása. A teremsportok a többféle és funkcionális edzőgép mellett a csoportosan végzett edzés hatékonyságával is bírnak, viszont napjainkra igencsak húzóssá vált anyagilag egy-egy bérlet vagy napi jegy megvásárlása.

 

 

 

Amíg egészség van, minden van. Ez a szállóige kőbe vésve áll, amíg önmagunkat el tudjuk látni, társainkon is tudunk hatékonyan segíteni. A társadalmi szociális háló szűk rétegek számára nyújt lehetőséget a mozgáskorlátozott életmód melletti teljes élet éléséhez. Tehát többszörösen számít saját magunk egészségmegőrzése, mely a lelki és testi jól-létet egyaránt jelenti. Ép testben ép lélek, az ókori görögök óta tudjuk, ez pedig soha nem volt annyira igaz, mint rohanó világunkban.