A sportruházat sokfélesége és minősége változatos képet mutat az elmúlt évtizedekben, amióta megsokszorozódott a hobbi sportolók száma. A talpalávaló szintén lényeges, most ezt járjuk kicsit körbe, sportcipőmustra következik

 

A légáteresztőség, azaz a test kipárolgásának elvezetése kiemelten fontos sportoláskor, részben a megfázás, másrészt pedig a komfortérzet miatt. A színes ruhadarabok választéka hatalmas, mintás, egyszínű, sportmárka-emblémás, funkciós és egyszerű. A lábbelik azok, amelyekről érdemes több szót ejteni, mivel technikailag a legfontosabb szerep sportoláskor a lábnak jut.

Ahhoz, hogy milyen cipőt válasszunk az edzés típusa dönt és persze a lábforma. A teremedzéseknél inkább a boka tartása, illetve a talpvastagság számít, kényelmi szempontokat veszünk figyelembe. Az utcai azaz szabadtéri mozgásformák már némi ismereteket kívánnak a számunkra legmegfelelőbb cipellő kiválasztásához.

A legfontosabb a futás esetén a jó futócipő választása, mely nehezen oldható meg egyen-gyártású modellekkel, tehát itt szükséges lesz kompromisszumot kötni.

A lábnál figyelembe vesszük az alábbiakat:

  • lábfej boltozata azaz mennyire széles a lábfejünk
  • természetesen a láb/talp hosszát a lábujjakig plusz 1,5 cm
  • a boka állását: stabil/neutrális, befelé dőlő azaz pronáló, kifelé dőlő azaz szupináló típus. ezek a cipő legfontosabb ismérvei, melyek alapján kiválasztjuk a számunkra ideálisat

Tehát, szupináló vagyis kifelé dőlő boka, melyet külső talpélen kell a cipőnek alátámasztania. Pronáló vagyis befelé dőlő boka, itt a talp belső oldala magasított, hogy ellensúlyozza a boka dőlését. természetesen mindig az a cél, hogy középen azaz neutrálisan álljon a bokánk, semerre se dőljön, persze erre van a legkevesebb példa.

Amennyiben e legfontosabb tényezőt figyelmen kívül hagyjuk, rövid időn belül mind a csípő, mind a térd ízületei, izmai fájdalmasan jelezni fognak. A futáskor talajt érintünk úgy, hogy minden egyes lépésnél csak egyik talppal érintjük a talajt, míg a másik a levegőben vagy , ez a repülő fázis. Minden talajfogáskor a teljes testsúlyunk becsapódik a földbe, aszfaltra legtöbbször, mely során a talp végig vezeti a testen a rezgést. Ezt a becsapódáskor keletkező rezgést hivatott csillapítani a cipőtalp, miközben korrigálja lépéseinket és a boka mozgását. Ideális esetben a jól formált cipőben semerre sem mozdul a talpunk.

A légátersztés szintén bár kényelmi funkció, különösen jól jön ez nyáron, melegben, komfortérzetet növelve edzéskor. A bicajozásnál, szabadtéri edzéseknél a talp vastagsága sokat számít, valamint a csúszásmentesség. A modern cipőtalpak tartalmaznak gumi-betétet, mely a biztos talajfogást hivatott szolgálni.