Több célkitűzés van a fejünkben ilyenkor évkezdés táján, azonban a legtöbb elhatározásunk kifullad és hamvaiban huny ki a kitartás és motiváció azaz az elhivatottság hiánya miatt

 

Vásárolunk új felszereléseket: sportcipőt, ruházatot és persze kondibérletet. Elhatározzuk, most aztán valóban megújulunk, bevonjuk a barátokat, munkatársakat és együtt biztosan hosszabb ideig fennmarad az elhatározás, mely szerint idén végre tényleg télen készül a nyári sportos forma.

  A versenyt és így az elhatározásokat soha sem a rajt-vonalnál nyerik meg, hanem a a célban. Aki például futásra adja fejét és testét, jól teszi, hogy sétával, túrázással indítja el a mozgásterápiát. Aki utoljára a középiskolai tornaórán mozgott vagy valamikor régen a haverokkal rúgta a teremfocit, szánjon elegendő időd, míg a teste újra lendületbe jön. Amennyiben túlsúllyal -8-10-20 vagy több kilogramm – rendelkezünk, kezdetben soha sem futunk, hiszen a sérülés-veszély a legnagyobb az induló időszakban. A testünket elő kell készíteni a rendszeres mozgásra, a túlsúlyt a térdek, boka, csípő s az egész test viseli. Nagyon nem mindegy, hogy mekkora súlyt cipelünk, ráadásul a futás repülőfázisánál a teljes testsúlyunkat a levegőbe emeljük, majd talajfogáskor egyfajta becsapódás történik, mely végigmegy a boka-térd-csípő- gerinc-nyak vonalon egyfajta rezonanciát létrehozva a testben. Nagyon rövid idő alatt porcleválás, ínhúzódás vagy ínszalag-szakadás következhet be. Tehát a fokozatosság elvét ajánlott követni.

Miközben a séta-túrázást végezzük, nem csak a testsúlyunk fogyatkozik meg, közben az érhálózat, a keringési rendszer, az egész testünk elkezd átalakulni, egyfajta általános fitt állapotot fogunk elérni. Kerékpározással- teremben vagy a szabadban vagy odahaza görgőre állított bicajon – még nagyobb lendületet adhatunk a fitt-forma kialakításához.

Elviekben mindegy, milyen ruházatot viselünk, otthonunkban illetve teremben szinte bármilyen ruházat és cipő megteszi, a lényeg a test átmozgatása. A szabadban azonban az izzadtság elvezetése lényeges szempont, nem csak a komfortos érzetünk miatt, sokkal inkább a megfázás elkerülése fontos szempont. Érdemes egy váltás jó nedvesség-elpárologtató speciális sportruházatot beszerezni, legalább a felsőtestre és persze a saját lábformánkra passzoló cipő is fontos.

Amikor már pár hete belelendültünk a mozgásban gazdag új életmódunkba, érdemes a technikánkon is fejlődést elérni. A légzésterápia otthon is elvégezhető, ajánlott a kezdeti lépésekhez edző segítségét kérni, hasznos útmutatást kapunk a jógaedzőktől e tekintetben. A megfelelő technikájú légzés kulcsfontosságú lesz a futásnál, de a legtöbb sport esetében is  hasznos elsajátítani a mély alhasi légvételt s nem pedig a tüdőcsúcsból, a tüdőnk felső részéből felületesen lélegezni. A hétköznapi életben is vissza fog köszönni a helyes légvétel hasznossága. 

Amikor megfelelő ruházattal rendelkezünk, gyakoroljuk a légzéstechnikát, megindul a súlyunk átrendeződése, csökkennek a zsírpárnák, rugalmasabbak, mozgékonyabbak vagyunk, szintet lépve ekkor eljöhet a valódi futás illetve kocogás ideje. Ez általában 3  hónappal a kezdetek után következik be, tehát fontos a türelem és a kitartás. Ebben segíthetnek a családtagok, munkatársak, edzőtársak, de akár egy jó zene is, mely motivál bennünket a kevésbé lelkes napokon.

Ne feledjük el, az endorfin hormonok nagyjából 30-40 perc után képződnek a megfelelően dinamikus edzést követően.