Avagy hogyan igazodjunk el az útvesztőkkel és zsákutcákkal tarkított világban.

Visszatérő amatőr/hobby sportolóként minden bizonnyal az ideális testsúly „beszerzése” az elsődleges cél. Amennyiben futásra adod fejedet, ezt az irányelvet kiemelten illik kezelni. A jelentős – akár 10-15 kg vagy több – túlsúly megterheli a szervezetet, a csípőízületeket, térdet, bokát, hogy csak a legrelevánsabbakat emeljük ki. Ezért hát diétával kezdjük régi életünk visszaszerzését 🙂

Sokan felsóhajtanak, miszerint előbb elérjük a megfelelő testsúlyt és majd aztán nekiállunk valamit sportolni. Na ne már! Ezek együtt, kéz a kézben járnak…találj magadnak egy olyan – a Te életviteledhez igazodó – diétát és étrendet, amit hosszabb távon is tartani tudsz, miközben sportolsz is. Igen. Az étrend átállításakor egy időben beindítjuk a mozgást is! Kezdetben persze csak sétálj. Akár Nordic Walking botokkal – az erőteljes karmozgás emeli a pulzusszintet, ami emeli az elégetett kalóriákat is- vagy túrabotokkal a környékeden. Parkokban, barátokkal a hegyekben, nemzeti parkokban, tanösvényeken. A lényeg a rendszeresség.

Az ételeket magadnak ajánlott előre elkészíteni. Ez biza’ macerás meló, viszont legalább egy étkezést jó így kezelni. A menürendszeres étkezés rengeteg adalékanyagot tartalmaz – ízfokozókat, finomlisztet pl. a rántás, habarás – emiatt még egy leves is problémás lehet a kantinban. Mivel eleinte tényleg számolgatnod kell a napi bevitt kalóriát, legalább nagyjából jegyezd fel mit ettél pl a telefonodba 🙂

A folyadék a másik sarkalatos pont. A minimum 3-4 liter napi szintű elfogyasztása nem csak a kánikulai napokon javallott, s bizony ez azzal fog járni, hogy gyakran fogod a mosdót meglátogatni. Ez megoldható a gyártósor mellett? Ezzel is kalkulálni kell……

A sport mennyisége és típusa egyénfüggő. Javasolt az erőedzés, azaz súlyok emelgetése – merthogy igyekszünk izmot építeni és a zsigeri zsírt lecsökkenteni – illetve párhuzamosan ezzel az erőnléti edzések, mint a kerékpározás, úszás. Minden olyan sportmozgás, amit legalább 60 percen keresztül, alacsony pulzusszámon végzel.

Aki napközben fát vág, vagy házfalat, tetőt készít, vagy a földeken dolgozik, a bevitt kalóriát emelheti, viszont sajna ez sem állhat zsírszalonnából…Akkor sem, ha napközben a fizikai munka által elégetődik a nagy része, mivel egészséges ételeket ajánlott bevinni…Tehát a császárszalonna maradjon ízesítőnek a húsokon, egyébként pedig inkább házi készítésű, kevesebb zsírtartalommal, csak természetes ízanyagokat (fűszerpaprika, fokhagyma, stb) tartalmazó kolbász legyen a választás 🙂

Itt és érvényes az aranyigazság: inkább kisebb mennyiség, ám az jó minőségű legyen!

A fehér kenyér a másik mumus…igen, alapvetően hagyomány és bizony hozzá is szoktunk, na meg ezt láttuk nagyanyáinknál is, a bableves, a pincepöri, a zsíros kenyér, szóval mindenhez fehér kenyér dukál….Oké, csak gondolj bele…gyors felszívódású búzából készült, magas gluténtartalmú. Amennyiben egész nap hasonló ételeket fogyasztasz, nemigazán fog kedvezni a diétádnak. A rozskenyér, a teljes kiőrlésű vagy magvas kenyerek is búzából készülnek, azaz fehér finom liszt az alapjuk, azonban bizonyos százalékban már rostokat is tartalmaznak, így lassabban szívódnak fel. Ergo, később éhezel meg…Nos, a Te választásod…Igen, hallom, ahogy felsóhajtasz, nehéz a tóparti büfében rozskenyeret vagy magos kenyeret kérni. Az meg fura, ha a zsebedből előrántod a saját kenyered a kolbászbüfésnél….Mi hát a megoldás, hogy ne frusztráltan napozz és tartsd a diétádat is.

A megoldás- a mennyiségek betartásán túl vagyis bizony egy szelet kenyér és kisebb kolbász – a kombinálás! Fogyassz uborkát az ételedhez. Vagy kérj mellé görög-salátát fetasajttal, friss jégsalival. Vagy legalább vegyes vágott savanyúságot 🙂 Ezek lassítják az egyébként gyors felszívódású ételek emésztését.

Amennyiben elkezded a kocogást, futást, a fokozatosság elvét követve séta-kocogás legyen az első 30 perced. Ja, s lehetőleg ne teremben a légkondi alatt hanem odakint a természetben tedd mindezt 🙂 Na persze az este 10-es műszak után nem életszerű a lakótelep körül fejlámpával futkosni, ám a szobában elvégezni mondjuk egy videós prezentert követve fél óra átmozgatást még bele fog férni. Tudod már, bizony az eredmények a megszokott és kényelmes komfortzónán túl vannak…ám megéri!

Folytatjuk!