Hosszú ideje már annak, hogy hóesésben kellett edzeni, ám most ismét a megszokott, téli, januári időjárásnak megfelelő körülmények között futunk.
A téli időszak, a sokszor kellemetlen szél vagy eső miatt, többször választjuk a futógépet, erre az időszakra időzítik legtöbben az erőnléti edzéseiket is, mint például a súlyzókkal végezhetőeket vagy éppen a teremkerékpáros edzéseket, (spinning) vagy a legújabb edzés a walkenergiet.
A hóban futás jobb, mint az esőben, de kevésbé a csapadékmentes időjáráshoz képest. Az alig plusz 5 Celsius fokos hőmérséklet igényli a réteges és megfontolt öltözködést. Ne riasszon el egy kis hóesés, a friss levegőn, a Balaton parton végzett edzések mindig élménydúsabbak, mint a terembeliek.
A meleg polár futónadrág nem csak melegít, melegen tartja az izmaidat, izületeidet, de a legtöbb – még a vízhatlan külső réteggel nem rendelkező is- képes bizonyos ideig ellenállni a nedvességnek.
A cipőd talpa műanyag, ez bizony vizes aszfalton, hóban, fagypont körüli hőmérsékleten csúszik, csökkentsd a tempódat és körültekintően fuss! A legjobb megoldás a terepcipő, melynek talpa gumi réteggel rendelkezik, illetve a bordázata is segíti a tapadást.
A testedre közvetlenül alsótrikót húzz, ez elvezeti a bőrödről a nedvességet a felsőbb rétegekbe.
Ez különösen télen nagyon fontos, hiszen a vizes bőr hőelvonást eredményez, nagyon gyorsan fázni fogsz, ez pedig egyenes út a megfázáshoz. Ezért is nagyon fontos ebben az időszakban figyelembe venned, a réteges öltözködést, illetve az edzés végeztével a mielőbbi száraz ruhába való átöltözést.

Téli futószerelésben: hajpánt, kapucnis szél- és esőálló dzseki, fényvisszaverő csík a polár futónadrágon, kesztyű
Az alsó trikó fölé én most egy hosszú ujjú aláöltözéket vettem, ez testhez simuló anyag, meleg réteg már, és hossza elegendő a vesék takarásához is.
Ez fölé polár futófelsőt vehetsz, vagy polár futómellényt és víz- valamint szélálló dzsekit.
A fejedre vagy kapucit húzol, ami része a vízálló dzsekinek (fajtától függően) vagy sapka illetve hajpánt.
A kesztyű szintén lényeges, a lábad és a kezed, a fejed úgymond a végpontok, ahol a legkevesebb hővédelem van, védve legyenek a hidegtől, hótól széltől.
A hóesés intenzitásától függően tervezd az edzésedet, nem cél a teljesen átázott ruhában való sportolás. Ha szükséges, rövidítsd le az edzésed távját, idejét, illetve az útvonalnál ha teheted ne nyílt terepen hanem parkban, szélvédett településutcákon fuss.
A láthatóság különösen fontos nem csak a korai sötétedés miatt, de a másik sportoló figyelembevétele miatt is. A legtöbb futónadrág és dzseki rendelkezik fényvisszaverő oldalcsíkokkal, de fokozhatod a láthatóságod öntapadós karszalagok és akár fényvisszaverő mellény viseletével is. Ha esik, ha fúj edzésbe vagyunk!
No Comments Yet