Köznapokat élve ünnepekre gyakran gondolunk, hajnali hosszú úton átérünk a hídon, s aztán automata üzemmódba kapcsolva éljük napjainkat. Tudósok kimutatták tanulmányaikban, nagyjából 7 év után szükségszerű megújulásoknak vetjük alá magunkat. Munkahelyet váltunk, esetleg partnert vagy lakóhelyet, hivatást módosítunk vagy hozzáállásainkon változtatunk gyökeresen.
A megújulás elemi ösztön, az állatvilág s a természet ciklusai is számos példán keresztül ezt jól tükrözik. Mivel fejlődünk, mind gondolkodásban mind pedig fizikai értelemben egyaránt, logikusan következik, hogy életünk s életmódunk keretei idővel szűknek fognak bizonyulni.
Sok esetben a körülmények látszólag kényszerítő hazásaira indulunk el a megújulás útján. Egy betegség, egy negatívnak ítélt életesemény hatása sokkoló tud lenni életünkre. A terhek alatt vagy összeroppanunk vagy megújulunk. Mindig kellenek a rossz példák, hogy legyen mihez viszonyítani a jót….kezdjük az egészségnél a megújulást!
Életmód. Így nevezzük a mozgással és étkezéssel, lelki életvezetéssel összefüggő „lifestyle-„t azaz életvitelt. Létezésünk alapja a testünk-lelkünk-szellemünk ideális együttműködése. Kutatások bizonyítják, immunrendszerünk az, ami megtart bennünket, tehát e szövevényes rendszer működtetésére irányuló törekvéseink képezik lényünk alapjait. Az immunrendszert ideális működésben tartani pedig mozgással, mégpedig rendszeresen végzett, sport-jellegű mozgással tarthatjuk fenn.
Ahhoz, hogy ehhez a látszólag egyszerű tézishez eljussunk szellemileg is frissnek ajánlott lenni. Ehhez a szellemi frissességhez pedig folytonos kutatással, olvasással, tanulással juthatunk hozzá.
A sport, mint az immunrendszer működtetője
A média áldásos hatásán keresztül sokan tisztában vannak a heti 3-4 alkalommal, legalább 45/50 percen keresztül végzett, kellően intenzív – azaz izzadást okozó – sporttevékenység egészségmegőrző hatásával. A magányos farkasok önállóan űzik a sportot, a többség pedig csoportokhoz csatlakozva, ami a motiváció fenntartásában nagy segítség.
Sportágválasztó
Ahhoz, hogy egy tevékenységet rendszeresen fenn tudjunk tartani, szükséges önmagunkat ismerni s olyan sportágat, mozgásformát választani, amit kényszer nélkül tudunk végezni. Az, hogy a futás a legegyszerűbb és ezáltal legtöbbeknek ajánlható mozgásforma már megdőlt, hiszen például jelentős túlsúllyal nem javasolható, sőt, gyenge keringési-rendszerrel, szívbetegséggel, tüdőproblémákkal sem.
Bár könyvek tucatjai hirdetik, miszerint futásra születtünk, ne dőljünk be a hangzatos szavaknak, mint ahogy az sem állja meg már a helyét 2024-ben, hogy húsevők vagyunk…
A tempós gyaloglás, azaz Nordic Walking legtöbbünk számára kezdő sportnak megteszi. Ehhez egy sportüzletben a testmagasságunkhoz vásárolt teleszkópos – állítható magasságú – botokkal neki is vághatunk a mozgásterápiának. 60 percnyi „séta” nagyjából 3-5 kilométernyi távot jelent, ami heti szinten 3-4 alkalommal már jelentős változást fog hozni egészségi állapotunkba.
A másik sport a kerékpározás. Amennyiben nincs szédülés, egyensúlyzavar-problémánk, jó választás a kerekeken gördülés, főképp, ha lakókörnyezetünkben akad legalább 10-20 kilométernyi olyan útszakasz, ahol biztonságosan tekerhetünk.
Amennyiben nincs lehetőségünk kerékpárt vásárolni, vagy a tárolás okoz gondot, esetleg idegenkedünk a mozgó eszköztől, vagy a forgalmas utaktól, választhatjuk a teremkerékpározást azaz spinninget.
Ez már három olyan sporttevékenység, mely lehetőséget kínál arra, hogy rendszeressé téve a választott mozgástípust, egészséges keretek között tudjuk tartani immunrendszerünket. Az egészség ugyanis csak egy kisebb szelet, a teljes képet az immunrendszerünk fitten-tartása jelenti.
A következő cikkben folytatjuk! 🙂