A nyárba értünk, készülünk a szabadságokra, túl vagyunk már lassan az év felén is. A tavaszi versenyszezon után érdemes picit megállni, visszatekinteni, értékelést készíteni. Beszámoló és tapasztalatok.
Egy határon túli futóverseny, Ausztriában, zárta a féléves szezont, na nem az Alpok lábánál, csak a szomszédban, Parndorfban tettünk néhány futólépést, versenymódba kapcsolva.
Legtöbbünknek inkább a bevásárlás jut eszünkbe a településről, semmint egy futóverseny. A közelsége miatt szívesen átruccanunk beszerezni néhány designer darabot. A településre már ritkábban tesszük be a lábunkat, az osztrákoknál megszokott rendezett, szépen gondozott településkép fogad, virágzó hársfákkal, döngicsélő méhekkel, rózsabokros parkokkal.
A lakosság létszáma nem magas, ám egy-egy verseny megrendezése mégis olyan, mintha idehaza egy fővárosi, jól szponzorált eseményen vennénk részt. Nagyszabású, magával-ragadó fesztiváli hangulat, kitelepült lacikonyhák, különféle gyerekeknek szóló programok várják a résztvevőket, érdeklődőket.
Így volt ez most is, ezen a nyáriasan meleg, júniusi szombaton, amikor is a Balaton-parttól vagy 170 kilométerre rajthoz álltam, immár benne a regenerációs időszakban a tavaszi szezont követően. A táv 10 kilométer volt, három kör mindössze.
- ha lehetséges, érkezz a verseny előtti napon a helyszínre, hogy ne az utazás fáradtságával állj rajthoz
Felhős égbolt, a közeledő vihar miatt fülledt-párás időjárás fogadott. A verseny utcai, aszfaltos, szintkülönbségek nélkül, tehát nagyon gyors pályának számít. Kedvelik is a futók, nagyon jó pálya-erdeményeket tudnak itt elérni.
- ha meleg van, a legfontosabb és egyben a döntő a hidratálás lesz. Már a verseny hetében igyekezz minél több folyadékot inni, nem túlzás a 3-4 liter/nap! A verseny napján pedig, főleg ha az nyárias melegben zajlik, feltétlenül izotóniás italokat is fogyassz, pótolva az ásványi sókat is
- viselj sapkát, amit be is vizezhetsz, napszemüveget amivel véded a szemedet az erős fénytől és a bogaraktól
- használj napvédő krémet, fél óra vagy egy óra alatt csúnyán le lehet égni
Az utazástól és a melegtől fáradtan, felkészülési edzés nélkül inkább hasonlított valamiféle túlélésre, teljesítendő versenyre. Rajt után, az első két kör -ami több, mint felét adta a távnak – meglepően jól sikerült, 5:55 ezrekkel mentek le a kilométerek.
De a jó kezdés ellenére jött az a bizonyos fal…A pulzusmérő csipogva jelezte a 170 feletti értékeket, s felkúszott a 181-184-es rendkívül magasra.
- max.pulzus: az az érték, amelyen csak nagyon rövid ideig, percekig, szabad a szívedet, keringésedet dolgoztatni, nagyon megterheli a szervezet
- max.pulzus: fontos ismerni, nem szabad átlépni vagy ezen hosszú ideig edzeni-versenyezni. Mérése: fuss fel egy hosszú kb. 3-400 méteres emelkedőre, vagy egy jó hosszú lépcsősorra, teljes sebességgel, ismételd meg egy-kétszer, majd nézd meg a pulzusmérő által jelzett legmagasabb értéket. Ez lesz a max.pulzusod
Ilyenkor számít igazán a fej, a mentalitás ereje, a cél motiválása. Arra kell gondolni: már csak egy kör van hátra. Na igen, de ha az több, mint 3 kilométernyi és legalább 20 perc a tűző napon, elszálló pulzusértékkel. Így azért nem „csak egy kör”. Nem megfelelő keringéssel egyenes út a rosszulléthez, ájuláshoz. Ilyenkor megoldás, a frissítőpontnál kortyonként inni, lépésre váltani a futásból, amíg a szíved ismét egy nyugodtabb tempót felvesz. Csak ez után lehet ismét, s akkor is csak kocogva, újra futni. Persze a keringés romlása, a megterhelt szív általi rossz tüdőmunka nehézlégzést okoz, ólomsúlyként érződő lábat, testet eredményez. Ha nincs elegendő oxigén a vérben (CO2 van túlsúlyban) nincs tökéletes égés sem (az égéshez/energia előállításához oxigén szükséges), elsavasodik a vér, s máris ott vagyunk a megborult keringéssel, s bizony jön a nehézláb-érzés, a tejsav kiválasztódása miatti izomfájdalom. Sokan ismerik ezt az érzést…
Körülnézve láttam, bár van akinek gond nélkül ment a 10 kilométer lefutása, azért sokan erősen ziháló légzéssel, verejtékben úszva küzdötték le a távot.
- nem vagyunk egyformák, van aki jobban kezeli a nehézségeket – meleg, pára, folyadékhiány, tejsav felhalmozódása miatti fájdalomérzet az izmokban – vannak akiknek pedig ugyanez komoly küzdelem
- Nagyon fontos ismerni magadat, a szervezeted működését. Tudnod kell, melyik az a pont, amikor még tovább futhatsz, s melyik az, ami már az egészséget veszélyezteti és inkább állj ki, sem mint a keringés összeomlása miatt komolyabb problémád legyen.
Valahogy végül eljött az utolsó kör fordítótávja, innét már csak 1,5 kilométer volt hátra. Van, hogy ez hosszabbnak tűnik, mint ami mögötted van. A kisördög súgja a füledbe: add fel, ülj le és pihenj. Már a zenejátszó motiváló zenéit sem hallottam, de a még mindig lelkesen biztató közönségtől, a másoknál is tapasztalt küzdés látványából valahogy erőt merítve, sikerült a szokásos 10 kilométeres idővel befutni, bekocogni a célba. Magam is meglepődtem ezen. 🙂
A befutást követően fontos az azonnali specifikus hidratálás, amikor nem csak vizet veszel magadhoz, hanem izotóniás italt és ételt is. A megerőltető igénybevétel miatt kiürülnek a glikogén raktárak, cukor szükséges a vérbe, ami lehet banán, csoki, keksz, müzli szelet, de akár egy szendvics is. A napon való futás után menj árnyékba, nyújts le, s nyugodtan feküdj el, ülj le, pihenj, amíg a pulzusod visszaáll egy normális szintre.
A verseny után találkoztam és beszélgettem a győztes kenyai futókkal. Szinte nincs olyan verseny, ahol ne Ők nyernének, ha rajthoz állnak. Hihetetlen fizikum, rendkívül erős mentális kitartás és persze pokolian jó edzettség jellemző rájuk.
Elmondásuk szerint étkezésükben nem szerepelnek pékáruk (!!), viszont rizs igen, valamint egyfajta kukoricából készült kenyérféleség. Zöldségek, előnyben a bab, borsó (növényi eredetű fehérje!), és persze hús, gyümölcsök.
- egy-egy kemény edzés, verseny sikeres teljesítése jelenti az utat a komfortzóna elhagyásához
- van, amikor csak a cél elérése motivál, keresd a saját kapaszkodóidat, ami átsegít a holtpontokon
A komfortzóna kitágítása egy folyamat, legyél türelmes magaddal, ám kitartó is. A nyár pedig szóljon a pihenésről, feltöltődésről. Lesz még őszi szezon is 🙂